E-sąd. Nowe odsetki ustawowe w formularzu pozwu o zapłatę
 
E-sąd. Nowe odsetki ustawowe w formularzu pozwu o zapłatę

 • Odsetki ustawowe jakie wszyscy kojarzą zostały od 1.01.2016 roku podzielone na trzy nowe rodzaje: odsetki ustawowe za opóźnie, odsetki ustawowe w transakcjach handlowych i odsetki ustawowe. Pisaliśmy o nich wcześniej artykuleJak dochodzić odsetek w e-Sądzie od 1 stycznia 2016 Po roku czasu e-Sąd dostosował swoje oprogramowanie do obowiązujących przepisów prawa wprowadzając 19 rodzajów odsetek! Dziewietnasty rodzaj został nazwany "odsetki opisowe". Tak na wszelki przypadek jakby 18 możliwości było komuś za mało, to może je opisać beletrystycznie. To cudowne rozmnożenie wynika z łączenia dwóch różnych rodzajów odsetek dochodzonych w jednym roszczeniu. Jasne, prawda?!

  Normalny człowiek oczywiście nic z tego nie zrozumie. Zresztą informatykom obsługującym e-Sąd zajęło to rok. My postanowiliśmy nie komplikować życia naszym klientom i udostępniliśmy opcje, które występują w 99% spraw.

  Gdyby zaistniał pozew o zapłatę z tego 1%, to pełnomocnik adwokat lub radca prawny prowadzący sprawę po zapoznaniu się z jego treścią poprawi go przed złożeniem do e-Sądu zgodnie z 19 możliwymi kombinacjami dostępnymi w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczy.

  Wypełniając formularz pozwu o zapłatę w naszym serwisie przy określaniu rodzaju odsetek podaliśmy wszystkie ustawowe 4 rodzaje odsetek wraz z poniższymi objaśnieniami:


  Odsetki ustawowe

  Proszę wybrać tę opcję jeżeli:

  1) nie macie Państwo pewności co do tego jaki rodzaj odsetek jest prawidłowy. Pełnomocnik po zapoznaniu się z treścią pozwu określi właściwy rodzaj odsetek  lub

  2) żaden inny rodzaj odsetek nie jest prawidłowy.


  Odsetki umowne

  Prosze wybrać tę opcję, jeżeli dług wynika z umowy, w której strony ustaliły wysokość odsetek. Następnie proszę określić wysokość odsetek w skali roku poprzez wpisanie stawki (procent). Stawka nie może być wyższa niż 14 % w skali roku (maksymalne odsetki ustawowe za opóźnienie).


  Ustawowe za opóźnienie

  Proszę wybrać tę opcję, jeżeli dłużnik opóźnia się z zapłatą:

  1) wynagrodzenia za pracę, wykonane zlecenie lub dzieło,

  2) kwoty z faktury, weksla, czeku itp;

  3) czynszu najmu, czynszu dzierżawy, rachunków itp.;

  4) kwoty pożyczki, kredytu, wykupu obligacji itp.;

  Proszę nie wybierać tej opcji, jeżeli obie strony sporu są przedsiębiorcami (firmami, spółkami), a dług dotyczy faktury za świadczenie usług lub dostawę towarów. W takim przypadku należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych.

  Odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą 7% w skali roku.


  Ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych

  Proszę wybrać tę opcję, jeżeli obie strony sporu są przedsiębiorcami (firmami, spółkami), a dług dotyczy faktury za świadczenie usług lub dostawę towarów.

  Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych wynoszą 9,5% w skali roku.

   

  adw. Krzysztof Boufał

  20 stycznia 2017